en cz

VILA GRÉBOVKA

Nádherná vila k dispozici pro pořádání vašich akcí

Vila Grébovka byla postavena jako letní sídlo průmyslníka Moritze Gröbeho v letech 1870-1874. Dům se tyčí majestátně na vrcholu jedné z historických pražských královských vinic v překrásném parku Havlíčkovy sady v Praze 2. Vila byla postavena ve stylu italské renesance, která byla v českých zemích oblíbená v 60. a 70. letech 19. století. Dnes slouží jako sídlo CEELI Institutu a je k dispozici k pronájmu. Ročně se v ní koná více než 75 konferencí, seminářů, koncerty, recepcí a dalších akcí.

Historie vily Grébovky

Vila Grébovka byla postavena jako letní sídlo průmyslníka Moritze Gröbeho v letech 1870-1874. Dům se tyčí majestátně na vrcholu jedné z historických pražských královských vinic v překrásném parku Havlíčkovy sady v Praze 2.

1871: Je položen základní kámen vily Grébovky

Vila Grébovka byla postavena jako letní sídlo Moritze Gröbeho, velmi zámožného a známého průmyslníka 19. století, který zbohatl na důlním a železničním průmyslu. Toto místo se tehdy nacházelo na jižním okraji Prahy. Na pozemcích, na nichž dnes stojí vila Grébovka v pražské čtvrti Vinohrady, se od dob habsburského císaře Karla IV. rozkládaly vinice, pole, pastviny a zahrady.

1891: Moritz Gröbe umírá

Moritz Gröbe umírá a jeho rodina vilu pronajímá. Jednou z jejích slavných nájemkyň byla Alžběta Marie Rakouská, vnučka císaře Františka Josefa.

1905: Park se otevírá veřejnosti

Panství  je prodáno městskému úřadu a park se v roce 1906 otevírá veřejnosti.

1940-1945: Nacistická okupace

Budova je obsazena nacisty a částečně je využívána pro aktivity mládeže. Následně byla poškozena při spojeneckém náletu 14. února 1945.

1948-1989: Komunistická éra

Za komunistické éry sloužila vila jako Dům pionýrů, Vysoká škola lesnická a dokonce i jako baletní studio. Během komunistického období a prvních přechodových let v Československu vila  kvůli nedostatečné údržbě zcela zchátrala.

1999: Veřejná soutěž na rekonstrukci vily

Město Praha vypisuje veřejnou soutěž na projekt renovace vily Grébovky, která by jí po desetiletích vandalismu a zanedbávání vrátila původní lesk.

2000: CEELI Institute si pronajímá vilu Grébovku

Městská část Praha 2 nabízí vilu Grébovku nově založenému CEELI Institutu, který z ní vytvoří rezidenční školicí středisko pro právníky z celé střední a východní Evropy. Projekt rekonstrukce si vyžádal značné finanční prostředky, které byly získány v rámci velkorysého grantu poskytnutého Americkou agenturou pro mezinárodní rozvoj (USAID).

2007: Po celkové rekonstrukci je vila věnována veřejnosti

8. června 2007 se bývalý český prezident Václav Havel a soudkyně Nejvyššího soudu USA Sandra Day O'Connor připojili k zakladateli CEELI Institutu Homeru Moyerovi a věnovali vilu Grébovku v rámci veřejného užívání jako sídlo CEELI Institutu. Dnes vila nadále slouží jako ústředí CEELI Institutu a v průběhu roku se zde koná řada konferencí, seminářů a mnoho dalších zajímavých akcí.

Domov CEELI Institutu

CEELI Institute je nezávislá nezisková organizace, která se zabývá prosazováním vlády práva a právního státu. CEELI Institute si pronajal vilu od městské části Praha 2 na 25 let a na oplátku budovu zrenovoval do její původní krásy. Rekonstrukce byla dokončena v roce 2008 a byla umožněna díky počátečnímu grantu od americké Agentury pro mezinárodní rozvoj a klíčové finanční podpoře jednotlivců i firem. Renovaci realizoval architektonický tým manželů Michala a Hedviky Hronových, generálním dodavatelem byla společnost SKANSKA, Česká republika.

Vybavení vily

Vila Grébovka nabízí prostory pro pořádání seminářů, konferencí, koncertů a dalších společenských či odborných akcí. Nabízí také rezidenční prostory, kde se může ubytovat až 44 hostů.

  • 3 velké učebny/seminární místnosti, z nichž každá pojme až 60 osob ve formátu učebny a 100 osob ve formátu divadla.

  • 7 místností pro skupinovou práci/semináře, z nichž každá pojme až 25 osob.

  • Rezidenční prostory až pro 44 hostů (6 dvoulůžkových pokojů a 32 jednolůžkových pokojů).

  • Fitness centrum.

  • Knihovna a čítárna.

  • Kancelářské prostory.

  • Wi-Fi připojení k internetu v celé budově.

  • Venkovní terasy s nádherným výhledem na Prahu.

  • Jídelna.

  • Plně vybavená průmyslová kuchyně.

Realizované akce ve vile Grébovce

Pro více informací nás kontaktujte